Okulary czy soczewki kontaktowe?
Okulary czy soczewki kontaktowe?

Obecnie rynek optometryczny oferuje różnorakie możliwości korekcji wzroku - od szklanych soczewek okularowych, przez szkła progresywne i fotochromowe aż do coraz bardziej zaawansowanych technologicznie soczewek kontaktowych. Zdecydowana większość ludzi może nosić soczewki kontaktowe bez żadnych problemów - szacuje się, że jedynie 5-7% populacji nigdy nie założy soczewek ze względu na alergię, chorobę, rodzaj wady wzroku lub dyskomfort wywołany ich noszeniem. Z kolei okulary może nosić każdy, a zmieniająca się moda podniosła ich status z niewygodnego akcesorium do super modnego dodatku. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady i zalety, więc warto zastanowić się, która opcja będzie dla nas korzystniejsza - okulary czy soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dla aktywnych

Wynalezione około 100 lat temu soczewki kontaktowe, zyskują dziś coraz większą popularność - dzięki szeroko zakrojonym badaniom technologicznym, producenci są w stanie zaproponować soczewki dostosowane do coraz większej ilości wad, w tym do starczowzroczności i astygmatyzmu. Soczewki są szczególnie polecane dla osób aktywnych - można w nich bez przeszkód uprawiać większość sportów, bez ryzyka że okulary spadną, a szkła i oprawki się połamią. Soczewki przydadzą się na pewno na basenie czy nartach (choć należy pamiętać o okularkach ochronnych czy goglach) oraz przy wszelkich sportach kontaktowych i wyczynowych. Wiele osób wybiera soczewki, ponieważ nie czuje się do końca komfortowo w okularach - to dobre rozwiązanie, jeśli pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji soczewek i o terminie ich przydatności. Po początkowym okresie, gdy trzeba nauczyć się ich wkładania i wyjmowania, co dla wielu osób jest kłopotliwe, soczewki mogą stać się nieocenionym towarzyszem codziennego dnia - nie parują, nie ulegają wpływom pogody i nie zniekształcają obrazu. Trzeba jednak pamiętać, że soczewki mocno wysuszają oczy, więc należy dbać o odpowiednie nawilżenie oka i częściej kontrolować się z okulistą.

Do komputera - okulary

Okulary, w przeciwieństwie do soczewek, nie mają negatywnego wpływu na oko. Dla osób pracujących przy komputerze poleca się raczej okulary niż soczewki, które ograniczają dostęp tlenu do oka, co zwłaszcza w klimatyzowanym biurze, może szybko wywołać podrażnienie oczu, a w efekcie zapalenie spojówek. Okulary mają też specjalne filtry i powłoki, które ograniczają dopływ szkodliwego dla oka niebieskiego światła. Dodatkowym plusem jest również to, że okulary nie wymagają zachowania szczególnej higieny podczas zmiany - możesz je po prostu ściągnąć, nie ryzykując infekcji oczu. Coraz więcej osób, również tych, które nie mają wady wzroku, wybiera noszenie okularów ze względu na ich walor estetyczny - dobrze dobrane oprawki podkreślają urodę, a kilka par okularów pozwala na dopasowanie ich do stylizacji i zabawę modą. Dodatkowo coraz bardziej popularne stają się okulary przeciwsłoneczne, czy sportowe z odpowiednią korektą - to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za soczewkami kontaktowymi.

Dla kogo okulary, dla kogo soczewki?

Choć na ogół wybór ten podejmujemy w oparciu o indywidualne odczucia i komfort noszenia, jest kilka sytuacji, w których optometryści zalecają noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. I tak np. osobom cierpiącym na starczowzroczność poleca się okulary progresywne - mimo, że istnieją już soczewki dostosowane do tej wady, oko w soczewce nie dostosowuje się do zmian obrazu tak szybko, jak w okularach. Na okulary powinny postawić też osoby pracujące w mocno zapylonym środowisku lub w miejscu, gdzie oko jest narażone na opary chemiczne. W okresie choroby, gdy obniżona jest odporność organizmu, warto również zrezygnować z soczewek kontaktowych na rzecz okularów. Z kolei soczewki poleca się osobom, które mają bardzo dużą wadę wzroku lub sporą różnicę wad pomiędzy oczami - pozwala to na lepszą korekcję i podnosi komfort użytkowania. Soczewki stosuje się również po operacji usunięcia zaćmy lub w schorzeniu zwanym stożkiem rogówki.

Pamiętaj też, że tak naprawdę nie musisz wybierać, co będzie dla Ciebie lepsze: soczewki czy okulary? Z powodzeniem możesz ich używać naprzemiennie, w zależności od sytuacji i potrzeb!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl